Nauczycielu z kujawsko-pomorskiego, zwolnij ich z teorii!

fot. nadesłane
Już ponad stu nauczycieli ze szkół średnich z całej Polski, wśród nich np. nauczyciele z Zespołu Szkół Budowlanych w Bydgoszczy, I LO w Toruniu czy Zespołu Szkół Katolickich we Włocławku, wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole realizowane w ramach praktycznej olimpiady Zwolnieni z Teorii.
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
595
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA
Dołączyć do nich mogą kolejni nauczyciele z woj. kujawsko-pomorskiego, niezależnie jakiego przedmiotu uczą. Organizatorzy olimpiady zapraszają nowych nauczycieli na spotkanie inaugurujące grupę Nauczyciele Zwolnieni z Teorii, które odbędzie się 11 czerwca o godz. 17.00 w Starówka Office przy ul. Długiej 16 w Bydgoszczy. Wstęp wolny, obowiązują zapisy.

Nauczyciele Zwolnieni z Teorii to grupa nauczycieli ze szkół średnich edukujących przez praktykę. Urozmaicają oni tradycyjny program nauczania o realizację przez ich uczniów własnych projektów społecznych w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Dzięki temu młodzież realnie wpływa na pozytywną zmianę w swoim otoczeniu, realizując m.in. takie akcje jak stworzenie gry planszowej związanej z bohaterami Powstania Warszawskiego, zorganizowanie cyklu szkoleń z języka migowego, zbudowanie drona badającego czystość powietrza czy kilkumetrowego pianina na użytek lokalnej społeczności.

Dodatkowo młodzi ludzie rozwijają praktyczne kompetencje potrzebne na rynku pracy jak rozwiązywanie problemów, komunikacja czy przywództwo. Poprzez prawdziwe projekty uczą się zarządzania, pracy zespołowej, zdobywają międzynarodowe certyfikaty pomocne przy szukaniu pracy lub rekrutacji na studia zagraniczne oraz rozbudzają w sobie moc do realizacji celów życiowych.

Obecnie już ponad stu nauczycieli w Polsce wprowadziło projekty społeczne w swojej szkole w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. Efektem ich działań jest trzykrotny wzrost ukończenia projektów przez uczniów z danej szkoły, w porównaniu do projektów realizowanych bez udziału nauczycieli. Wspierający opiekun w postaci nauczyciela, który inspiruje młodzież oraz z serdecznością i wiarą w ucznia towarzyszy przy realizacji projektu, powoduje że trzy razy więcej uczniów w pełni uczy się pracy w grupie, rozwiązywania problemów, pobudza swoją kreatywność, a na końcu czuje ogromną satysfakcję ze zrealizowania projektu do końca.

Jak widać wsparcie nauczycieli w realizacji projektów społecznych przez uczniów jest kluczowe. Dlatego Zwolnieni z Teorii wystartowali z kampanią „Bądź ich inspiracją” (film zrealizowany w ramach kampanii można obejrzeć pod linkiem: https://youtu.be/R87iXZ_H77g) zachęcającą do wstąpienia do tej grupy innowacyjnych nauczycieli, którzy świadomi wyzwań współczesnej edukacji robią rzeczy przełomowe i nowoczesne. Jednocześnie wzmacniają swoje kompetencje pedagogiczne oraz budują relacje z uczniami, które motywują obydwie strony do współpracy i efektywniejszego działania.

Udział w Zwolnionych z Teorii ma dużą wartość zarówno dla uczniów jak i nauczycieli. I jednym, i drugim umożliwia pokonywać trudności, skracać dystans, tworzyć miłą atmosferę do pracy, a także bardziej szczegółowo poznawać realia związane z organizacją wydarzeń czy działaniami w grupie oraz pozyskiwać umiejętność tworzenie wizji lepszej współpracy w ogóle – podkreśla Anetta Kokoszewska, nauczycielka przedsiębiorczości w ZSB w Bydgoszczy, która wspierała młodzież w realizacji m.in. takich projektów jak "Say it!" mającym na celu zachęcanie młodych ludzi do swobodnych rozmów w języku obcym czy „Łapka szczęścia” polegającym na pomocy zwierzakom w znalezieniu im nowego domu.

W ramach grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii jej członkowie będą mogli korzystać ze wsparcia ekspertów biznesowych, materiałów na lekcje czy szkoleń, a od września 2019 r. także z nowoczesnej platformy stworzonej przy wsparciu Google.org, charytatywnego oddziału Google. Od nauczyciela będzie zależało, jak mocno zechce zaangażować się w ten proces. Może zacząć od roli inspiratora, który wspiera uczniów na początkowym etapie projektu. Może też realizować przykładowe scenariusze lekcji na podstawie przygotowanych przez organizatorów materiałów lub pełnić rolę eksperta, na przykład dla innych nauczycieli ze swojej szkoły.

Nauczyciele z woj. kujawsko-pomorskiego, którzy chcieliby dołączyć do grupy Nauczyciele Zwolnieni z Teorii i wspierać swoich uczniów w realizacji projektów społecznych, a tym samym otrzymać od nich niesamowity zastrzyk energii oraz rozwijać z nimi zupełnie nowy rodzaj relacji - momentami partnerski, ale jednocześnie budujący autorytet nauczyciela - mogą przyjść na regionalne spotkanie inaugurujące, które odbędzie się we wtorek, 11 czerwca o godz. 17.00 w Starówka Office przy ul. Długiej 16 w Bydgoszczy. Dowiedzą się na nim m.in.: jak rozwijać praktyczne kompetencje u swoich uczniów; jak zachęcać młodzież do działania; jak wdrażać metodę projektową w szkole, tak jak to robią na Harvardzie; jaka jest rola Nauczyciela Zwolnionego z Teorii oraz jakie materiały otrzymają. Poznają też innych Nauczycieli Zwolnionych z Teorii, którzy opowiedzą o swoich doświadczeniach.

Do grupy może zgłosić się każdy nauczyciel szkoły średniej, niezależnie od tego jakiego przedmiotu uczy. Na spotkanie w Starówka Office można zarejestrować się na stronie www.nauczyciele.zwolnienizteorii.pl wypełniając formularz „Dołącz do nas”.

Grupa Nauczyciele Zwolnieni z Teorii tworzona jest przy wsparciu Google.org, Pracuj.pl i Allegro.
 
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
595
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy