5 październik 2022

Do końca tygodnia do samorządów trafi ok. 4,5 mld zł

Do końca tygodnia do samorządów trafi jedna trzecia z prawie 13,7 mld zł, czyli ok. 4,5 mld - zapowiedział w środę wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker. Dodał, że druga transza środków trafi do samorządów do końca listopada, a trzecia - w grudniu.
REKLAMA

Wiceszef MSWiA Paweł Szefernaker na środowej konferencji prasowej dotyczącej finansów samorządu terytorialnego przypomniał o nowelizacji ustawy o dochodach JST (jednostek samorządu terytorialnego), która przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Pieniądze te mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących.

"Dziś możemy potwierdzić, że pierwsza z trzech transz trafi jeszcze w tym tygodniu do samorządów. Do końca tygodnia trafi jedna trzecia tych środków - ok. 4,5 mld zł" - powiedział Szefernaker. Dodał, że są to środki, które są oczekiwane przez samorządy. Wiceszef MSWiA zapewnił, że druga transza trafi do samorządów do końca listopada, a trzecia - w grudniu.

"Żyjemy w czasach, kiedy za naszą wschodnią granicą jest wojna, gdzie agresor napadł na naszego sąsiada, gdzie ludzie walczą codziennie o własne życie. Z drugiej strony jesteśmy w czasie, kiedy jesteśmy po pandemii, która od dziesięcioleci nie mała miejsca na świecie. Na pewno sytuacja gospodarcza, w której znalazła się cała administracja rządowa i samorządowa, nie tylko w Polsce, ale i na całym świecie jest szczególna. Wynika z kryzysu gospodarczego, który jest kryzysem globalnym. To nie jest tylko i wyłącznie kryzys lokalny" - powiedział Szefernaker.

Dodał, że rząd PiS jest rządem, który realizuje politykę państwa opiekuńczego. Zaznaczył również, że w sytuacji kryzysu państwo może się zachować na różne sposoby - nie podejmować żadnych działań, albo wprowadzać różne mechanizmy.

"Można zrobić tak, jak robi rząd Prawa i Sprawiedliwości. Żeby wprowadzać różnego rodzaju mechanizmy, które maja pomóc tym, którzy najbardziej na tym kryzysie tracą. Mamy świadomość tego, że jako administracja rządowa powinniśmy współpracować i współpracujemy również ze stroną samorządową, ponieważ wspólnie jesteśmy administracją publiczną i problemy, które trafiają do samorządów bardzo często muszą być wspólnie rozwiązywane. Stąd też wiele różnych propozycji, które w ostatnim czasie zostały zrealizowane i takie, które będą także w przyszłości realizowane jeżeli ten kryzys będzie trwał" - powiedział.

Od 20 września obowiązuje nowelizacja ustawy o dochodach JST, która przewiduje przekazanie samorządom dodatkowych 13,7 mld zł jeszcze w 2022 r. Te pieniądze mają m.in. zrekompensować ubytki w dochodach bieżących, mogą służyć na inwestycje; mogą także i powinny być przeznaczone na poprawę efektywności energetycznej.

Dodatkowe środki (blisko 13,7 mld zł) to dwie kwoty składowe. Pierwsza w wysokości 7 mld 793 mln zł nawiązuje do wysokości części rozwojowej subwencji ogólnej, która zostałaby przekazana odpowiednio do gmin, powiatów i województw w roku 2023. Środki z tej kwoty otrzymają wszystkie jednostki – proporcjonalnie do wysokości dochodów z tytułu udziału we wpływach z PIT planowanych na rok 2023. Druga kwota (5 mld 880 mln zł) ma odpowiadać części rozwojowej subwencji ogólnej i zostanie rozdzielona na części przysługujące poszczególnym rodzajom JST, tj. gminom, powiatom i województwom proporcjonalnie do wysokości udziału planowanych na rok 2023 dochodów z tytułu udziałów we wpływach z PIT.

Zgodnie z nowymi przepisami kwota w wysokości blisko 7,8 mld zł ma zostać rozdzielona między: gminy – w wysokości ponad 5,7 mld zł; powiaty (ponad 1,6 mld zł); województwa (ponad 434 mln zł). Dzięki nowelizacji każda z gmin otrzyma nie mniej niż 2,8 mln zł; powiaty nie mniej niż 6 mln zł; województwa nie mniej niż 32,6 mln zł.

Ustawa zobowiązuje jednostki samorządu terytorialnego do przeznaczenia na zadania z zakresu poprawy efektywności energetycznej i rozwoju odnawialnych źródeł energii wydatków w kwocie nie mniejszej niż równowartość 15 proc. kwot otrzymanych w roku 2022 dodatkowych dochodów z tytułu udziału we wpływach z podatku dochodowego od osób fizycznych. (PAP)

autorzy: Marcin Chomiuk, Ewa Nehring

mchom/ neh/ mark/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Brodnica
3.3°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy

kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Pub Atmosfera, Brodnica, Mikołaja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-21 20:00
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany