29 wrzesień 2022

Rozstrzygnięcie przetargu kolejowego

fot. Szymon Zdzieblo
Rozstrzygnięcie dotyczyć będzie zdefiniowanych w ogłoszeniu o przetargu pakietów trzeciego (połączenia Bydgoszcz-Tuchola-Chojnice, Bydgoszcz-Laskowice-Grudziądz, Wierzchucin-Szlachta) i czwartego (Toruń - Jabłonowo Pomorskie - Brodnica, Brodnica-Grudziądz, Toruń-Grudziądz, Toruń-Sierpc).
REKLAMA
Całościowe rozstrzygnięcie przetargu jest obecnie niemożliwe ze względu na toczące się postępowanie sądowe (przed sądem zamówień publicznych). Spółka Polregio, pomimo złożenia oferty, zaskarżyła tryb, w którym zdecydowaliśmy się wyłonić operatorów przewozów.

Apeluję do władz spółki Polregio, aby wycofały zaskarżenie do sądu, jest to bowiem szkodliwe dla wszystkich, przede wszystkim dla mieszkańców podróżujących koleją, którzy - oczywistym jest - chcieliby wiedzieć jak będzie wyglądała ich droga do pracy, czy szkoły po 13 grudnia - mówił podczas briefingu marszałek Piotr Całbecki.

Jeśli chodzi o firmę Polregio zaproponowaliśmy wskaźnik rewaloryzacyjny, który w przypadku znacznego wzrostu cen energii elektrycznej, zabezpiecza zarówno środki samorządu województwa jak i spółki. Polregio próbuje wprowadzić mechanizm, który nie jest akceptowalny, gdyż powoduje istotne naruszenie przepisów ogłoszonego przetargu. Liczę na to, że uda się wypracować wspólne stanowisko w tej sprawie i wkrótce podpisać stosowną umowę – podkreśliła członek zarządu województwa Aneta Jędrzejewska.

Całość zamówienia podzielona została cztery pakiety. Pakiety pierwszy i drugi dotyczą linii zelektryfikowanych oraz zaplanowanego do elektryfikacji po roku 2025 odcinka linii 208 w północnej części regionu. Pakiet pierwszy obejmuje połączenia Kutno-Włocławek-Toruń-Bydgoszcz, Bydgoszcz-Inowrocław, Gniezno-Inowrocław-Toruń, Bydgoszcz - Toruń - Jabłonowo Pomorskie (plus Brodnica, jeśli Polskie Linie Kolejowe zelektryfikują linię po 2025 roku). Drugi to linie Bydgoszcz-Wyrzysk-Osiek, Bydgoszcz-Toruń, Toruń - Jabłonowo Pomorskie, Bydgoszcz-Smętowo, Piła-Bydgoszcz, Inowrocław-Bydgoszcz, Toruń-Inowrocław-Gniezno.

Jeszcze w tym roku na kujawsko-pomorskich torach pojawi się 5 nowoczesnych czteroczłonowych elektrycznych kolejowych zespołów trakcyjnych, które zakupi samorząd województwa kujawsko-pomorskiego. Nowe pociągi, z klimatyzacją i 150 miejscami siedzącymi każdy, będą kosztowały blisko 180 milionów złotych.

Postępowanie przetargowe wygrała bydgoska Pesa.
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Brodnica
3°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy

kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Pub Atmosfera, Brodnica, Mikołaja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-21 20:00
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany