Handel ludźmi w XXI wieku?
Większość z nas uważa, że handel ludźmi to zagadnienie które nie występuje w dzisiejszych czasach, ale czy na pewno?
Szacuje się, że obecnie na świecie jest 40 000 000 niewolników! Jak nie stać się ofiarą handlu ludźmi? Na ten temat prelekcję uczniom Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego w Brodnicy wygłosili przedstawiciele Fundacji Czas Wolności. Pani profilaktyk z Fundacji oraz emerytowany policjant Wydziału do Walki z Handlem Ludźmi Komendy Głównej Policji. Opowiadali między innymi o metodach werbunku, jakie stosują handlarze żywym towarem. Przedstawiali sposoby kamuflażu nieuczciwych firm pośrednictwa pracy czy osób, które zajmują się werbunkiem. Mówili o rzeczach, na które należy zwrócić uwagę podejmując zatrudnienie, szczególnie w firmach zagranicznych oraz o tym jak się zabezpieczyć podejmując decyzję o wyjeździe. Przeprowadzili proste ćwiczenie, które pokazało uczniom jak łatwo możemy dać się zmanipulować, kiedy nie zachowamy odpowiedniej czujności i zaniedbamy sprawdzenie podstawowych faktów.
Jedna piąta Polaków deklaruje, że pracowało kiedykolwiek za granicą. 12% rozważa możliwość podjęcia pracy poza terytorium RP w przyszłości. W tej grupie większość stanowią nastolatki i dwudziestolatkowie. Co czwarty Polak przyznaje, że zdecydowałby się na pracę za granicą „na czarno”.
Lekcja na temat handlu ludźmi miała na celu uświadomienie młodzieży, że jest to zjawisko „na czasie”, które dotyka dużej liczby młodych osób szukających pracy, wyjeżdżają w jej poszukiwaniach za granicę naszego kraju, gdzie obiecywane są „kokosy”, a często wracają bez niczego lub w ogóle nie wracają.