Powierzchnia mieszkania, która przyprawia o zawrót głowy

Cena mieszkania zależy od wielu czynników, a jednym z nich jest metraż nieruchomości. Przeciętny dom jednorodzinny ma 100 mkw., może 150 mkw. powierzchni. Dom o powierzchni 300 mkw., czy tym bardziej 600 mkw. to już prawdziwy „pałac”. Mieszkania na sprzedaż o tak dużej powierzchni są jednak nadal spotykane, a wśród nich królują apartamenty mieszkalne i luksusowe penthouse’y.
REKLAMA
Wielkie domy, wielkie możliwości i jeszcze większe ceny

Kto i po co kupuje tak duże mieszkania? Oczywiście są to przede wszystkim osoby o odpowiednich możliwościach finansowych. Na największe mieszkania trzeba przecież wydać kilka dobrych milionów złotych. Takie lokale bowiem oprócz wysokiej powierzchni cechują się również zwykle wysokim, apartamentowym standardem. Kupują je więc osoby, które zamiast w willi pod miastem wolą mieszkać i żyć w apartamencie lub penthousie blisko miejskiego centrum.


Kto poszukuje tak dużej powierzchni mieszkania?

Przemysław Smalkowski, dyrektor ds. sprzedaży i rozwoju w Express House Nieruchomości zaznacza, że takie nieruchomości kupują osoby o ugruntowanej pozycji społecznej i finansowej, ponieważ nierzadko kosztują one więcej niż posiadłość za miastem. Nie mają czasu i lubią rytm miasta. Ich obowiązki zawodowe nie pozwalają im na koszenie trawy i dopilnowanie domu, którego substytutem jest tak duże mieszkanie.

Wtóruje mu Jarosław Krawczyk z serwisu Otodom, który zaznacza, że takie nieruchomości ze względu na ich specyficzne cechy nie są dla każdego. Jest to oferta skierowana do ludzi, którym odpowiada szybkie tempo miejskiego życia, np. ludzi biznesu, kultury czy przedstawicieli wolnych zawodów.


Złota 44 i penthouse w roli głównej

W Warszawie największe mieszkanie ma powierzchnie aż 600 mkw. Jest to lokal mieszkalny usytuowany w Złotej 44, wyceniany obecnie na równowartość bagatela 10 mln euro. Największe mieszkanie w Krakowie jest niewiele mniejsze, ale już dużo tańsze. Dysponując kapitałem równym 6,5 mln zł, można nabyć lokum w grodzie Kraka o powierzchni 588 mkw. na Kazimierzu. Co ciekawe, ta nieruchomość składa się z tylko jednego pokoju.


Duże mieszkania – jakie ceny poza stolicą?

We Wrocławiu na kupno mieszkania o powierzchni 445 mkw. „wystarczy” mieć zgromadzone 2,5 mln zł. Cztery ściany o metrażu 433 mkw. w Gdańsku zostały wycenione na 1,9 mln zł. Z kolei w Poznaniu na największe mieszkanie o powierzchni 321 mkw. na których rozlokowanych zostało 7 pokoi, trzeba wydać równe 6 mln zł.


Oferty sprzedaży największych mieszkań w poszczególnych miastach

Opracowanie Twoje-miasto.pl dla serwisu Otodom, na podstawie danych serwisu Otodom.


Autor:
Jarosław Mikołaj Skoczeń, redaktor naczelny Twoje-miasto.pl
PRZECZYTAJ JESZCZE
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
zobacz mapę / szczegóły
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy

kiedy
2021-10-29 19:30
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany