16 wrzesień 2022

Nie ma niebezpieczeństwa, że Ukraińcy zablokują Polakom miejsca w szpitalach

zdjęcie: Nie ma niebezpieczeństwa, że Ukraińcy zablokują Polakom miejsca w szpitalach / fot. PAP
fot. PAP
Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że osoby narodowości ukraińskiej zablokują miejsca w szpitalach dla naszych obywateli – powiedział w piątek w Programie I Polskiego Radia wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.
REKLAMA

Kraska poinformował, że obywatele Ukrainy, leczący się w polskich szpitalach, to niewielka grupa.

"Nie odczuwamy jakiegoś obciążenia jeżeli chodzi o dostępność leczenia dla Polaków. Nie ma żadnego niebezpieczeństwa, że osoby narodowości ukraińskiej zablokują miejsca dla naszych obywateli" – ocenił.

Podkreślił, że najwięcej obywateli Ukrainy leczy się w Polsce na choroby onkologiczne. "To około tysiąca osób. Prawie połowa to dzieci, druga połowa to osoby dorosłe" – mówił.

Zastrzegł, że na początku największą grupę pacjentów stanowiły młode kobiety w ciąży, jednak obecnie uchodźcy są hospitalizowani w związku z różnymi chorobami.

Kraska podkreślił, że obecnie 480 tys. uchodźców z Ukrainy podjęło pracę i opłaca składkę zdrowotną. "Czyli tutaj to nie jest żadna łaska, że ich leczymy" – ocenił.

Przyznał, że część osób z różnych względów nie może podjąć pracy i te osoby również są objęte opieką zdrowotną.

"Zapewniamy tę opiekę zdrowotną, ale naprawdę te koszty nie są aż tak wyolbrzymione. Na pewno te lęki są czasem podsycane przez serwery naszych sąsiadów ze Wschodu, którzy próbują rzucić kość niezgody między nas a naród ukraiński (...). To jest wroga robota" – ocenił.

Wiceminister zdrowia poinformował, że z prośbą o wydanie pozwolenia na pracę w Polsce zgłosiło się ok. 3600 pracowników służby zdrowia z Ukrainy.

"Głównie to są lekarze, mniej jest pielęgniarek – to jest ponad tysiąc osób. Niewielka liczba ratowników medycznych" – stwierdził.

"Wydaliśmy prawie 2 tys. decyzji pozytywnych. To się odbywa może chwilami trochę za wolno, ale musimy weryfikować te prośby. Chcemy, żeby do tego systemu trafiały osoby, które są przygotowane do pracy z pacjentem. To jest bardzo ważne" – zaznaczył.

Wyjaśnił, że dla tych osób uruchomione zostały kursy języka polskiego, także języka medycznego. "Staramy się też wykorzystywać lekarzy ukraińskich do kontaktu z pacjentami ukraińskimi" – wyjaśnił.(PAP)

Autor: Iwona Żurek

iżu/ joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Brodnica
3.3°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy

kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Pub Atmosfera, Brodnica, Mikołaja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-21 20:00
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany