4 październik 2022

To idealny moment, żeby się zaszczepić przeciw COVID-19

zdjęcie: To idealny moment, żeby się zaszczepić przeciw COVID-19 / fot. PAP
fot. PAP
Jesteśmy po szczycie kolejnej fali i to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie – powiedział minister zdrowia Adam Niedzielski, który we wtorek w Poznaniu przyjął drugą dawkę przypominającą szczepienia przeciw COVID-19.
REKLAMA

Szef MZ zaszczepił się II dawką przypominającą szczepienia przeciw COVID-19 w studenckiej poradni Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu.

"Chciałbym, żeby te 12 milionów (osób), które przyjęło III dawkę, to był wynik, który się powtórzy przy IV dawce. Naprawdę wchodzimy w taki etap pandemii, który polega na pewnej sezonowości zachorowań. Teraz, ponieważ jesteśmy po szczycie tej kolejnej fali, to jest naprawdę idealny moment, żeby przyjąć szczepienie – pod tym względem oczywiście będziemy robili wszystko, żeby jak najwięcej osób podjęło tą świadomą decyzję" – powiedział Niedzielski.

Minister poinformował, że do tej pory "świadomą decyzję dotyczącą drugiej dawki przypominającej podjęło 2 mln Polaków". "Jeżeli chodzi o szczepienie najnowszym preparatem biwalentnym, zawierającym również omikron, to tutaj mamy zgłoszenia od blisko 450 tys. chętnych, z czego 330 tys. osób już się zaszczepiło tą szczepionką"– powiedział.

Niedzielski zachęcał do szczepienia przeciw COVID-19. "Zapewniam, że nie boli, wszystko jest w porządku. Zachęcam i zapraszam wszystkich, żeby właśnie w ramach świadomej decyzji zapobiegania ryzyku ciężkiego przechorowania podjąć tę decyzję, decyzję, do której namawiamy" – podkreślił.

Przypomniał, że we wtorek rozpoczęła się kampania medialna, która pod hasłem "Chcę zrozumieć" promuje ideę świadomego zaszczepienia się przeciw koronawirusowi. Jak wskazał, w ramach kampanii zaczęła działać strona https://www.gov.pl/web/chcezrozumiec.

"Tam znajdują się wszystkie informacje, bardzo dużo odpowiedzi na pytania, na wątpliwości, które pojawiają się w trakcie podejmowania decyzji o szczepieniu" – mówił.

Niedzielski zaznaczył, że decyzja o szczepieniu ma "bardzo wymierne konsekwencje dla bezpieczeństwa zdrowotnego" zarówno szczepiących się, jak i ich najbliższych.

Pytany o zainteresowanie szczepieniami przypominającymi u dzieci w wieku 5-11 lat, minister wskazał, że po uruchomieniu w poniedziałek zapisów zgłosiło się do nich ponad 1,5 tys. osób, a wykonano ponad 100 szczepień. "Ale to jest perspektywa jednego dnia akcji szczepień" – zaznaczył.

Pytany o kwestię seniorów, których nie stać na wykupowanie przepisanych na receptę leków, Niedzielski zapewnił, że kampania darmowych leków dla osób po 75. roku życia jest "bardzo dobrze odbierana wśród seniorów".

"Mamy takie plany, ale to są dopiero rozważania, żeby zastanowić się nad ewentualnym rozszerzeniem (zakresu programu – PAP) i na pewno będziemy w kierunku takiej opieki państwa nad seniorami poruszali się coraz bardziej" – powiedział szef resortu zdrowia.

Minister zdrowia zaszczepił się w Poznaniu wraz z prezesem Narodowego Funduszu Zdrowia Filipem Nowakiem i prorektorem ds. klinicznych Uniwersytetu Medycznego im. Karola Marcinkowskiego w Poznaniu prof. dr. hab. Zbigniewem Krasińskim. (PAP)

autorzy: Szymon Kiepel, Agata Zbieg

szk/ agz /joz/

PRZECZYTAJ JESZCZE
Materiały sygnowane skrótem „PAP” stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie. Chronione są one przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez [nazwa administratora portalu] na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pogoda Brodnica
3.3°C
wschód słońca: 07:40
zachód słońca: 15:25
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy

kiedy
2022-12-09 19:30
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-12-13 19:00
miejsce
Pub Atmosfera, Brodnica, Mikołaja...
wstęp biletowany
kiedy
2023-01-21 20:00
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany