20 wrzesień 2022

Oficjalna wizyta w Saksonii-Anhalt

fot. nadesłane
W Magdeburgu, stolicy zaprzyjaźnionego niemieckiego kraju związkowego Saksonia-Anhalt, przebywa z oficjalną wizytą (18-20 września) delegacja naszego województwa z marszałkiem Piotrem Całbeckim na czele. W programie wizyty znalazły się m.in. spotkanie z premierem Reinerem Haseloffem i rozmowy o współpracy gospodarczej
REKLAMA
W niedzielę, w towarzystwie ministra gospodarki, turystyki, rolnictwa i obszarów leśnych Saksonii-Anhalt Svena Schulze, gospodarz naszego województwa oraz radny województwa Jacek Chmarzyński i pozostali członkowie delegacji odwiedzili  magdeburski Elbauenpark, gdzie odbywały się obchody lokalnego święta plonów Landeserntedankfest. Województwo kujawsko-pomorskie wystawiło podczas tego dwudniowego wydarzenia, licznie odwiedzanego przez mieszkańców Magdeburga, stoisko promocyjne, na którym zaprezentowaliśmy m.in. nasze regionalne produkty.

Tego samego dnia odbyły się pierwsze rozmowy, tematem była możliwość współpracy instytucji kultury. Marszałek Piotr Całbecki i towarzyszące mu osoby były gośćmi ministra kultury Rainera Robry, który jest też szefem kancelarii premiera Saksonii-Anhalt i ministrem ds. europejskich.

Dziś miały miejsce spotkanie z premierem Reinerem Haseloffem, briefing prasowy w siedzibie władz landu, wizyta w Martin-Luther-Universität w Halle (tematem były telemedycyna i digitalizacja w służbie zdrowia) oraz wizyta w Leunie, gdzie wkrótce zostanie uruchomiona największa na świecie instalacja produkująca skroplony wodór (na potrzeby energetyki, transportu i przemysłu) w oparciu o odnawialne źródła energii.

Ostatnim punktem wizyty w Saksonii-Anhalt będą jutrzejsze rozmowy dwustronne na temat współpracy gospodarczej.

Saksonia-Anhalt jest jednym z 16 krajów związkowych Republiki Federalnej Niemiec, jednym z tak zwanych nowych landów (przed zjednoczeniem Niemiec w granicach NRD), ósmym co do obszaru i dziesiątym pod względem populacyjnym. Ważną gałęzią gospodarki jest przemysł chemiczny (25 tysięcy zatrudnionych), w bilansie ekonomicznym ważą też zlokalizowane tu liczne farmy wiatrowe oraz produkcja żywności. Nasza współpraca datuje się od 2016 roku. W lipcu nasi niemieccy partnerzy zorganizowali transport z pomocą humanitarną, która za pośrednictwem samorządu województwa kujawsko-pomorskiego trafiła na Ukrainę i do ukraińskich uchodźców wojennych przebywających w naszym regionie. https://kujawsko-pomorskie.pl/informacje-prasowe/38930-pomoc-dla-ukraincow-z-saksonii-anhalt )
PRZECZYTAJ JESZCZE
pogoda Brodnica
11.3°C
wschód słońca: 06:38
zachód słońca: 18:27
Koronawirus
kujawsko-pomorskie
REKLAMA

Kalendarz Wydarzeń / Koncertów / Imprez w Brodnicy

kiedy
2022-10-02 17:00
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-10-21 18:00
miejsce
Brodnicki Dom Kultury, Brodnica,...
wstęp biletowany
kiedy
2022-11-19 20:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany
kiedy
2023-03-04 18:00
miejsce
Hala Widowiskowo Sportowa,...
wstęp biletowany